Yönetim ve Akademik Kurul

Dr. Ümit Naci Yorulmaz

Doktora Sonrasında Amerika Birleşik Devletleri’nde Washington Üniversitesi- Henry M. Jackson Uluslararası Çalışmalar Okulunda ve sonrasında da Stanford Üniversitesi-Latin Amerika Araştırmaları Merkezinde Visiting Scholar olarak Post-Doktora çalışmaları yaptı.

II. Abdülhamid’den I. Dünya Savaşına kadar Osmanlı-Almanya silah ticaretinin tarihini anlattığı kitabı İngiltere’nin önemli yayın evlerinden IB. Tauris tarafından “Arming the Sultan: German Arms Trade and Personal Diplomacy in the Ottoman Empire Before World War I” başlığıyla İngilizce olarak basıldı. Arming the Sultan Mayıs 2021’de Bloomsbury Publishing tarafından 2. Baskısını yaptı. Kitap 2018 yılında genişletilmiş haliyle “Büyük Savaşın Kara Kutusu - 2. Abdülhamid'den 1. Dünya Savaşı'na Osmanlı Silah Pazarının Perde Arkası" başlığıyla Türkçeye çevrildi ve Kronik Kitap tarafından 3. Baskısını yaptı.


Bir dönem TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde Uluslararası Sosyal Girişimcilik dersleri de veren Dr. Yorulmaz, 2015 yılında Türk Kızılay Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi sonrasında 2016-2020 yılları arasında Türk Kızılay Genel Başkan II. Yardımcılığı ve Uluslararası İlişkiler Komisyon Başkanlığı görevlerinde bulundu. Başbakan Müşavirliği ve İçişleri Bakan Müşavirliği görevlerinde de bulunan Dr. Yorulmaz 09 Ocak 2021 tarihinden itibaren TİKA (Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı) Başkan Yardımcılığı görevini sürdürmektedir.

Dr. Kenan Bağcı

Murat Aydemir

Ahmet Sami Kulaklıoğlu

1999 yılında yapılan Devlet Memurluğu Sınavını kazanarak, 2001 yılında Kayseri Tomarza İlçesi Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’nda memur olarak göreve başladı. Daha sonra sırasıyla Kayseri İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde, Kütahya Defterdarlığı Muhasebe Müdürlüğü’nde memur, Ankara Defterdarlığı Pursaklar Mal Müdürlüğü’nde Muhasebe Uzmanı ve Defterdarlık Uzmanı, Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü İnsan Kaynakları Dairesi’nde Muhasebe Uzmanı ve Defterdarlık Uzmanı, T.C. Lefkoşa Büyükelçiliği’nde İdari ve Mali İşler Uzmanı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda Özel Kalem Müdür Yardımcısı, Şube Müdürü ve Daire Başkanı görevlerinde bulundu. Halen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı olarak görevine devam etmektedir.

Adem Kedici

Ahmet Arkun

Dr. İsmail Kılınç

Kadir Alacan

Bilal Topçu

Şamil Karakaş

Metin Çavuşoğlu

Doç. Dr. Fatih Kaplanhan

Yasin Uğraş

Dr. Mustafa Metin Başbay

Doç. Dr. Cem Korkut

Dr. Sadullah Yıldırım

Bununla birlikte, Osmanlı iktisat tarihi alanında para vakıfları, mahkemelerin etkinliği ve Osmanlı devlet kapasitesi gibi konularla ilgili çalışmaları vardır. Makaleleri, aralarında Journal of Economic Behavior & Organization, Journal of Comparative Economics gibi yerlerin de bulunduğu bir çok uluslararası saygın akademik dergide yayınlanmıştır.  Ayrıca Yıldırım’ın çalışmaları ASREC, WEHC, AHA ve SSHA gibi çok sayıda uluslararası konferansta yer almıştır. 

Muhammed Ali Akman

2015 yılında Anadolu Ajansı’nda Ortadoğu ve savaş muhabiri olarak göreve başladı. Suriye ve Libya başta olmak üzere Ortadoğu üzerine çok sayıda özel haber hazırladı. 2017 – 2018 yıllarında Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta AA muhabiri olarak 13 ay görev yaptı. Lübnan’daki Filistinli mülteciler ve Suriyeli mülteciler üzerine özel haberler hazırladı. 2018 yılında savunma sanayii basınında çalışmaya başladı. 2020’nin Ağustos ayında Türkiye’nin 5 dilde yayın yapan ilk ve tek uluslararası savunma sanayii yayın platformu defensehere.com’u kurdu. Defensehere Genel Yayın Yönetmeni olarak halen savunma sanayii alanında çalışmalar yürütüyor.

Doç. Dr. Eyyüp Ensari Şahin

Şahin’in, farklı kurum ve kuruluşlar tarafından desteklenen projelerde (Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı, KOSGEB, Avrupa Birliği ve Üniversiteler tarafından desteklenen Bilimsel Araştırma Projelerinde) farklı pozisyonlarda görevler almıştır. Halen değerlendirme aşamasını geçmiş olan Bakanlık, TUBİTAK ve AB projeleri bulunmaktadır. Şahin’in, Blokzincir ve kripto paralar, Tedarik Zinciri Finansı ve Lojistik Finansmanı konusunda yayınlanmış çok sayıda ulusal ve uluslararası makale, tebliği ve kitabı bulunmaktadır.

İktisat Halkası

0